Październik – Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM) 2024

Wraz z rozpoczęciem października rusza 12. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM), koordynowanego przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, a w Polsce przez NASK-PIB. Tegoroczna kampania skupia się na jednym z najpoważniejszych zagrożeń w 2024 roku – inżynierii społecznej.

Czym jest inżynieria społeczna?

Inżynieria społeczna (socjotechnika) to zbiór technik manipulacyjnych, które cyberprzestępcy wykorzystują, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji. Stosując takie metody, jak phishing (fałszywe wiadomości e-mail), smishing (oszustwa SMS-owe) czy vishing (oszustwa telefoniczne), atakujący często skłaniają ofiary do udostępnienia danych osobowych, poświadczeń logowania lub zasobów firmowych.

Według raportu ENISA „Threat Landscape 2024”, inżynieria społeczna znajduje się wśród trzech najpoważniejszych cyberzagrożeń, zaraz po atakach typu ransomware i złośliwym oprogramowaniu. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują media społecznościowe oraz komunikatory do oszukiwania użytkowników.

Jak chronić się przed inżynierią społeczną?

Aby uniknąć pułapek zastawianych przez cyberprzestępców, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci:

  • Zachowaj czujność podczas odbierania e-maili, SMS-ów czy połączeń telefonicznych.
  • Nie klikaj w podejrzane linki ani nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców.
  • Sprawdzaj adresy URL stron, zanim się zalogujesz – fałszywe strony mogą wyglądać niemal identycznie jak oryginały.
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie i korzystaj z narzędzi ochrony, takich jak programy antywirusowe.

Dołącz do kampanii ECSM 2024!

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to doskonała okazja, by zwiększyć swoją świadomość na temat cyberzagrożeń i dowiedzieć się, jak skutecznie się przed nimi chronić. W ramach kampanii odbywają się liczne wydarzenia – od konferencji, przez webinary, aż po konkursy – które pomagają lepiej zrozumieć zagrożenia i poznać sposoby ich neutralizacji.

Aby dowiedzieć się więcej o ECSM i wziąć udział w nadchodzących wydarzeniach, odwiedź stronę:
www.bezpiecznymiesiac.pl

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo online razem z nami!

Źródło: www.nask.pl